Фед в идеална среда да експериментира с продуктивността


Фед има възможност да тества една хипотеза, критична за здравето на щатската икономика: може ли постоянно облекчената политика да инициира ръст в производителността? За съжаление, много е вероятно да не видим дали това ще се случи, предвид на нормализирането на монетарната политика от страна на резерва.

Ръководителят на Фед – Джанет Йелън, даде своята визия за нещата, по време на реч през миналата есен. В нея Йелън наблегна, че трябва да се налага политика на „високо-напрежение към икономиката“, като потенциален източник за повишаване на заетостта и производителността.

Първоначалното схващане на коментарите на Йелън в медиите, бяха, че Йелън подготвя почвата за по-дълъг период на рекордно ниски лихви. Както историята показа обаче, тези анализи и мнения, се оказаха погрешни. Фед повиши нивото на лихвите два пъти през тази година и още два пъти, предходните две години.

Според пазарни наблюдатели, Фед продължава да третира продуктивността, като външен и вторичен фактор. В наскорошна реч, вицепрезидента на Фед – Стенли Фишер заяви:

„Прозрачна и постоянна монетарна политика, може да повиши увереността и стабилността пред перспективите за ръст, както и да окуражи инвестициите, което би повишило равновесното ниво на лихвите“.

В този случай обаче, перспективите за ръст, приемат страната на предлагането на икономиката за гарантирано. Тезата на Фишер е, че трябва да се сложи линия между ръста в търсенето и потенциалния ръст на икономиката и по този начин да се избягнат рецесии, или както може да смята Фед – по-висок от тренда ръст на щатската икономика.

Според Фишер, Фед си върши работата.

.... Политиките за ръст на продуктивността и дългосрочния потенциал за ръста на икономиката, е много по-вероятно да се обосноват от фискални и регулаторни действия, отколкото от действия на централната банка, смята още Фишер.

Предвид на политическата ситуация и случващото се във Вашингтон обаче, много икономисти и пазарни наблюдатели са скептично настроени, визирайки предприетите действия от страна на администрацията на президента Тръмп.

И все пак, напълно е възможно Фед да смени скоростите и да се ориентира към „икономика поставена под напрежение“. Или казано по друг начина, най-вероятно, Фед е възможно да продължи с политиката си на постепенно повишение на лихвите. Налице са идеални предпоставки за провеждането на подобен експеримент. Как обаче, ще свърши той, тепърва предстои да видим...

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple