Основните рискове пред инвеститорите в момента


 Инвеститорите не бива да забравят, че в търговията на финансовите пазари винаги има един ключов фактор – и това е риска. Рискът, дали ще е близо до нула, или ще се повишава, е неизменна част от уравнението за успех в инвестициите.

Явно, поне ако се съди от нивата на индекса на волатилността, който широко се наложи като измерител на риска, инвеститорите слагат минимални стойности на този фактор. И все пак, ето кои са основните рискове, в момента, към които всички е добре да „хвърлят по един поглед“.

Ръстът на световната икономика

Световната икономика ще стане свидетел на умерен ръст през следващите няколко години, който може да бъде „изваден от коловозите“ от финансова и политическа нестабилност, според анализ на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие (ОИСР).

“Ръстът на световната икономика се прогнозира да е малко под 3% през 2016-та година, или най-слабото му ниво от 2009-та година. Той е много вероятно да се повиши до 3.3% през тази и 3.5% през следващата година“, се казва в изнесения доклан на организацията през изминалата седмица.

Трябва да се отбележи обаче, че е налице „отсъствието на връзка между финансовите пазари и фундамента, в среда на потенциална волатилност, финансова и политическа нестабилност“, се казва още в публикувания анализ.

Лош фундамент

„Финансовите оценки на акциите, се повишиха значително на много от развитите пазари, през последните шест месеца, въпреки голямото повишение в номиналните лихви и при липса на съществена промяна за ръста на световната икономика“, се казва в доклада.

Широкият щатски индекс S&P 500 се повиши с около 9%, само от началото на годината, като започват да се дават „тревожни“ сигнали. Сред тях са намаляващите обеми и дисбаланса между очакванията за волатилност и перспективите за икономическа несигурност. Това може да са сигнали за наближаване на края на ралито.

„В допълнение, според финансовите пазари, се очаква голяма дивергенция в краткосрочните лихви между водещи развити икономики и региони, за следващите години“, се казва още в доклада на ОИСР. „Това повишава рисковете от волатилност особено при валутите, което може да доведе до финансова нестабилност“, според изследването.

Финансови трудности

„Опасността от нова финансова волатилност нараства, от провежданите от централните банки политики, през последните няколко години. Това доведе до изключително продължителен период на крайно ниски лихви, в среда на растящ дълг в някои страни. В търсене на по-висока доходност, някои активи регистрираха сериозно повишение в цените си“, според доклада на ОИСР.

Политическа несигурност

От ОИСР посочват и политическата несигурност, като сериозен източник на сътресения. „Доверието в правителствата се понижава, както и в политическите системи като цяло. Това може да доведе до трудности за правителствата в някои страни и съответно до политически кризи“, се казва в доклада.

Въпреки нарастване на политическите рискове сред БРЕКЗИТ и президентските избори в САЩ, пазарите игнорират това и ставаме свидетели на непрестанното им повишение.

Все по-тревожни стават сигналите давани от Вашингтон и невъзможността на Тръмп да подсигури обещаните в предизборната му кампания политики.

Опасност от военен конфликт

И накрая, но не последно място, трябва да отбележим и опасността от потенциален военен конфликт между САЩ и Северна Корея. Въпреки, че напрежението, бе временно туширано, след войната на думи, ескалиране на напрежението, може да се случи във всеки един момент.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple