Следващата дългова криза започва да се формира в Китай?


Сериозни опасения, надвисват около Китай, алармират анализатори от финансовата институция ВNP Paribas. И те са свързани с дълговите суапови в страната, които вече достигат размер от над 100 милиарда долара. Тези дългови инструменти, във все по-голяма степен, започват да привличат „лошите” компании. Над 55% от тях са ситуирани в два сектора - стоманодобивния и въгледобивния.

Данните, стават реалност около година, след като китайските регулатори предприеха мерки за ограничаване на ръста на задлъжнялостта на корпоративно ниво. Това се случи, след като стана ясно, че от облекчените кредитни условия, се възползват предимно компаниите, а не китайските домакинства.

Китай представи дълговите суапове през октомври, част от усилията на правителството, да се намалят лошите корпоративни дългове. Идеята бе, качествените компании да използват програмата, за да намалят разходите по своите кредити. Но, нещата не се случиха точно така, макар и този род кредитни инструменти да достигна рекордна стойност от 116.3 милиарда долара през второто тримесечие на годината, когато обема на търгуваните суапове, достигна исторически рекорд, според данни на Natixis SA.

И докато през октомври на миналата година, когато бе представена програмата, от правителството заявиха, че „зомби компаниите” няма да могат да участват в програмата, 55% от суаповете през изминалото тримесечие, са били търгувани от въгледобивната и стоманодобивната индустрия, които се отличават със свръхкапацитет.

Залозите за индивидуалните и институционалните инвеститори са големи, много от които са купували дялове във финансови компании, търгуващи с този род кредитни инструменти.

Най-големият проблем, с този род кредитни инструменти, идва по направление на липсата на ясна дефиниция за това какво е „зомби компания”, според рейтинговата агенция Fitch Ratings.

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple