Заплашен ли е от поскъпването на еврото дългът на развиващите се икономики?



 Дългът на развиващите се икономики в евро, се е повишил до рекордна стойност, благодарение на наближаването на края на политиката от монетарни стимули на ЕЦБ.

Намеренията на ЕЦБ, да прекрати програмата си от месечни стимули, в размер на 60 милиарда евро, навява лоши спомени, за момента, когато Фед сигнализира нещо подобно през 2013-та година.

Не всички анализатори обаче, са толкова негативни, по отношение на края на програмата от стимули на европейската централна банка. Докато ЕЦБ се очаква, в даден момент, да приключи с обратното изкупуване на активи и да премине към нормализиране на монетарната си политика, според мнозинството от пазарни участници, това ще става постепенно.

Поне на такова мнение е Маник Нарин, анализатор в UBS. Според него, оттеглянето от стимулите, от страна на ЕЦБ, няма да има толкова негативно въздействие върху развиващите се икономики, както когато Фед направи това.

Правителствата, компаниите и потребителите в развиващите се икономика, свикнаха с евтиното евро и рекордно ниските лихви през последните 2 и половина години, като инициираха съществено повишение на дълга си, деноминиран в европейска валута.

Сега, инвеститорите, очакват с нетърпение коментарите на Марио Драги, който ще говори по време на срещата на централните банкери в САЩ, през тази седмица.

Нагласите на пазара са, именно на тази среща, Драги да загатне за край на политиката на обратно изкупуване на активи и да даде насоки, относно бъдещата монетарна политика на ЕЦБ.

Според пазарните участници, важно е да не се стига до това, което се случи преди четири години. Тогава, близо половин трилион долара, бяха заличени от развиващите се пазари за три месеца, като в същото време средния разход за лихви за компаниите, се повишиха с 1 процентен пункта.

Това доведе до поевтиняване на валутите на развиващите се страни с около 20%, спрямо долара.

Сега е ред на ЕЦБ и да видим, доколко силно ще е негативното въздействие от потенциалното нормализиране на монетарната политика в еврозоната.

Турската лира и южноафриканския ранд, вече реагираха преждевременно, като отбелязаха сериозни спадове, спрямо всички основни валути.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple