Отнема ли биткойнът функцията на златото като спасителен актив?


След изстрелването на ракета от Северна Корея, президента на САЩ – Доналд Тръмп, заяви „всички опции са на масата“. Това доведе до логичното поскъпване на златото, което достигна най-висока стойност, при нива от около 1 326 долара за унция, както и до не толкова логичното поскъпване на биткойна...
Сега въпросът е следния – отнема ли биткойна, част от функцията на златото, като „спасителен актив“, в моменти на несигурност? Ще се превърне ли биткойнът, в новия начин за съхранение на стойност от страна на инвеститорите и особено от по-младите и технологично ориентирани спестители?
При всички положения, предстои да видим отговора на тези два въпроса. Междувременно обаче, биткойнът се повиши до нов исторически връх, при нива от над 4 600 долара за брой.
И макар, златото да се повиши до невиждани през тази години нива, благородният метал, все още остава силно обвързан с фундамент, като лихвената политика на САЩ и движението на щатската валута.
За разлика от жълтия метал пък, биткойнът не остава обвързан с фундаментални фактори, което освен неговата „благословия“, определено може и да е неговото проклятие.
В този род на мисли, поскъпването на криптовалутата, може да продължи до нелогични нива. Той ще продължава да се движи от спекулативни фактори, а въпроса за това „балон ли е биткойна, или не“, ще продължава да тормози инвеститорите.
Всички обаче, знаем историята за първия балон в историята свързан с луковици. Когато хората са се запитали, за какво друго можем да използваме тези луковици, които вече не са свързани с цената на лалетата, а са се превърнали в инструмент за спекулация и съхраняване на стойността и чудото се случило... Луковиците са се върнали обратно там откъдето са стартирали!
 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple