Пауъл: Развиващите се икономики може да са източник на волатилност

Говерньорът на Фед – Джером Пауъл, изрази загриженост относно развиващите се икономики, които са много уязвими в среда на повишение на лихвите в световен мащаб. Особено притеснен е Пауъл за силно задлъжнелите китайски компании, които могат да са източник на сериозна волатилност и нестабилност, през следващите години. Дългът на частния сектор в развиващите се страни е при особено високи нива и може да е източник на сериозна волатилност, в среда на нормализиране на лихвената политика от централни банки като Фед и ЕЦБ, смята Пауъл.
Ситуацията все още не е излязла от контрол, според експерта, но трябва да се наблюдава много отблизо от инвеститори и анализатори.
Фед, вече повиши нивото на лихвите четири пъти през последните две години, като две от повишенията, бяха през тази година. В допълнение, инвеститорите залагат 90% шанс за още едно повишение през тази година.
За следващата година пък, очакванията са за три повишения на лихвите от страна на Фед.
Проблемът е, че освен Фед, към нормализиране на монетарните си политики, се очаква да пристъпят още и централни банки като ЕЦБ и британската централна банка.
Пазарната реакция към повишението на лихвите, на този етап все още е много слаба. Перспективите за повишение на волатилността обаче, остават с пълна сила.
Пауъл заяви, че най-доброто, което Фед може да направи е да продължи да наблюдава нивото на инфлацията и безработица, преди да предприема по-нататъшни сериозни действия.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple