Нийл Кашкари: Фед задържа ръста на щатската икономика

 
Членовете на Комитета по Парична Политика към Фед, продължават да се опитват да разберат защо инфлацията и ръста на заплащането са ниски, въпреки крайно ниското ниво на заетостта и безработицата. Последната се понижи от пика си по време на финансовата криза от 10% до ниво от 4.4% към днешна дата.
Би трябвало, ниската безработица, да води след себе си до по-силен ръст на заплащането и съответно на инфлацията, поне според класическите икономически теории. Въпреки това, инфлацията липсва в момента и сериозно озадачава икономистите.
В своя реч, през изминалата седмица, ръководителят на Фед – Джанет Йелън, заяви, че инфлация най-вероятно ще има в бъдеще, а ниската инфлация на този етап е резултат от енерцията. Дали обаче, самата Йелън е убедена в своята теория.
Коментарите на Йелън, инициираха поскъпването на долара, спрямо останалите основни валути.
Инфлацията, продължава да е трайно при нива под целените 2% през последните пет години и което е още по-изненадващо, на практика се понижи през тази година.
Според някои икономисти, ниската инфлация, задейства самореализиращото се пророчество – а именно по-нататъшна ниска инфлация, заради ниските инфлационни очаквания.
Като цяло, в основата на инфлацията стоят инфлационните очаквания. Когато хората виждат слаб ръст в цените, те са склонни да отлагат големите си инвестиционни решения за в бъдеще и да насочват средствата си към текущо по-атрактивни инвестиционни алтернативи.
Хората се интересуват от това какви ще са лихвите след 5, 10, или дори след 30 години. Същото правят и банките. Когато отпускат кредити на населението, финансовите институции работят с прогнози за бъдещите нива на инфлация. А поне на този етап, хоризонта изглежда „безоблачен“, поне по отношение на ръста в цените на стоките и услугите.
Очакваната лихвена политика на Фед, също не помага за инфлационните очаквания. Нормализирането на лихвите, е процес, който се затвърди от Фед, с предприетите четири повишения на лихвите през последните три години, две от които, станаха реалност през тази година, смята ръководителя на Фед в Минеаполис – Нийл Кашкари.
Експертът коментира, че не е критик на политиката на резерва, но действията и изказванията по отношение на лихвите, сами по себе си са проводник на ниска инфлация. Повишението на лихвите, традиционно се очаква да доведе до поскъпване на долара, а от там до по-нататъшна ниска инфлация, смята Кашкари.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple