Инвеститорите загърбиха щатските държавни облигации
Търгуващите с облигации по целия свят, взеха решение да продават щатски облигации, след коментарите дошли от официални представители на Фед.
Докато облигациите на развиващите се страни отбелязаха ръст в първия ден на новата седмица, щатските дългови книжа поевтиняха, отвеждайки спреда между петгодишните щатски облигации спрямо немските със същия матуритет, с 5 базисни пункта нагоре, до най-високото му ниво от април насам.
Казано по друг начин, щатските облигации се представяха далеч по-зле от немските такива.
Нарастващите очаквания за повишение на лихвите, се отразяват негативно и върху фючърсните пазари също.
Джанет Йелън, обяви в неделя, че очаква лихвите да продължат да се повишават постепенно, предвид на доброто състояние на щатската икономика и пазара на труда и въпреки изненадващо слабата инфлация.
Започна да се говори за още едно повишение на лихвите от страна на Фед, през тази година, както и още три повишения през следващата година. Пазарните очаквания за ново повишение на лихвите през декември, се повишиха до около 75%, спрямо 70% в края на миналата седмица.
“Коментарите на Йелън продължават да звучат, горе долу по следния начин – няма доказателства за инфлация, но ще продължаваме с постепенното повишение на лихвите, защото инфлация, рано или късно ще се повиши“, според Джон Бригс от NatWest Markets. “На сравнителна база, Йелън звучи доста по-агресивно, в сравнение с предходните си изказвания“, допълва още експертът.
Според Йелън, инфлацията ще започне да се повишава през следващата година. В противовес, Марио Драги през този уикенд бе далеч по слабо агресивен. Той заяви, че ЕЦБ се очаква да продължи с политиката си на нормализиране, но ще следи сериозно инфлацията.
Спредът между 10-годишните щатски и немски облигации се разшири вчера до 191 базисни пункта, наближавайки най-високите си нива от юни насам.
Коментари
Публикуване на коментар