Скъпото евро може да e спирачка пред ЕЦБ
Силното евро, усложнява плановете на Европейската Централна Банка, по отношение на изтегляне на стимулите й, коментират пазарни участници.
От седмици, инвестиращите на фондовите пазари, очакват президента Марио Драги, да даде сигнал за край на политиката на стимули. И надеждите са, това да се случи на предстоящото през тази седмица заседание на банката, по отношение на монетарната й политика.
Дали обаче, инвеститорите няма да останат разочаровани?
Наскорошното поскъпване на еврото, може сериозно да нарани износа на компаниите от еврозоната и да ги постави в по-неизгодна позиция на международните пазари. Това може да натежи над възстановяването на икономиката на „стария континент“ и в крайна сметка да накара ЕЦБ, да излезе далеч по-бавно от политиката си на обратно изкупуване на активи, от очакванията.
В допълнение, инфлацията продължава да е трайно под 2%, което е друг признак, за не особено голяма сила във възстановяването. Много е възможно излизането от стимулите, да окажат негативен ефект и по отношение на инфлацията в еврозоната.
Еврото поскъпна с 13% от началото на годината, спрямо долара, като за момент, се търгуваше при нива от над 1.20, през изминалата седмица.
Програмата за обратно изкупуване на активи на ЕЦБ, в размер на около 60 милиарда евро на месец, подкрепяше сериозно възстановяването на икономиката на еврозоната. Сега въпросът е, как ще се отрази скъпото евро, върху бъдещото представяне на страните ползващи еврото, като основна валута.
„Докато ясна позиция за излизане от стимулите, на срещата на ЕЦБ през тази седмица, може и да изпрати еврото още по-нагоре, пространството за излизане от монетарните стимули е ограничено, поради страха сред облигационните инвеститори“, смята Карстен Брзески, главен икономист за Германия и Австрия в ING bank. „Ето защо, очакваме Драги да се придържа към балансирано изказване и дори по-песимистични коментари, за да успокои пазара“, смята още експертът.
Централната банка, купува правителствени и висококачествени корпоративни облигации от март на 2015-та година, в усилията си да налее ликвидност във финансовата система и да инициира стабилен ръст на европейските компании. ЕЦБ купува облигациите от банките.
Резултатът от подобни действия на централната финансова институция, на теория, трябваше да е ускоряване на инфлацията. И ефектът донякъде е налице. Инфлацията се повиши от нива близки до нулата до 1.5% през август. Тя обаче, все още остава под целената от централната банка инфлация в размер на 2%.
Коментари
Публикуване на коментар