Председателят на UBS Аксел Вебер смята, че централните банки трябва да вземат предвид цифровите валути


articleStartImage
Аксел Вебер, председател на UBS, смята, че централните банки следва да приемат цифрови валути, след като ги модифицират, за да предотвратят незаконната употреба и да ги направят безопасни.
Той не се е отказал да критикува Биткойн в миналото, но настоява централните банки да издават свои собствени цифрови валути.

Говорейки за "Файненшъл таймс", Вебер посочи, че публичният сектор (централните банки) може да бъде изоставен поради скептичния си поглед към криптокомпозициите, вместо да проучи ползите от тях:

"Докато официалният сектор много често разглежда рисковете от тези нови начини на плащане, частният сектор има тенденция да разглежда възможностите, които предлага."
Той още веднъж похвали "Биткоин", като го нарече "прекалено незначителен за материята", но изрази опасения относно използването на криптокомпоненти при финансирането на незаконни дейности като пране на пари и тероризъм.
Според него правилният подход за банките е да се обмислят ползите от цифровите валути и да се развият, за да се отговори на променящите се модели на плащане, особено когато тенденциите се преместват към мобилни плащания.
Що се отнася до опасенията за сигурността, председателят на UBS вярва, че централната банка, издаваща цифрови валути, може да използва идентификационни характеристики за предотвратяване на незаконната употреба, докато обществото може да се възползва от положителните характеристики, особено в региони като Африка, където е много скъпо да се движат пари.
Изгледът на Вебер изглежда съвпада с последните събития, като например плановете за CryptoRuble и разговорите за цифров австралийски долар.

Миналия месец Вебер критикува Bitcoin за това, че не отговаря на изискванията за запас от стойност:

"Важната функция на дадена валута е, че тя е средство за плащане, тя трябва да бъде общоприета, тя трябва да е ценна книга и тя е валута на транзакцията. Bitcoin е само валута на транзакция. "
Държавните издадени цифрови валути, обаче, смятат, че могат да действат както като средство за плащане, така и като ценни запаси, тъй като те ще бъдат подкрепени от националните парични органи.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple