MS: Доларът заплашен от шестгодишна слабост

dollar euroДоларът е заплашен от шестгодишна слабост, като силният ръст на световната икономика, може да неутрализира позитивния ефект върху долара от повишаващите се лихви от страна на Фед. Това прогнозира Ханс Редекер, главен стратег на лондонския клон на Morgan Stanley.
Поскъпването на долара спрямо йената ще бъде ограничено от 117 йени, след което зелените пари ще поевтинеят до 108 йени до края на следващата година, прогнозира още Редекер.
„Доларът достигна връх през януари и е много вероятно да станем свидетели на слабост за щатската валута през следващите шест години“, прогнозира Редекер в интервю. „Основен двигател на долара ще бъдат не очакванията, а как световната икономика се представя и доколко силно ще е търсенето на капитали“, смята още експертът.
Morgan Stanley отправя прогнозата си в момент, когато инвеститорите са особено притеснени от това, дали данъчните реформи ще станат реалност, или ще бъдат отложени.
В същото време Фед потвърди намеренията си да продължи да повишава лихвите постепенно и през следващата година. Резервът вече повиши нивото на лихвите два пъти през тази година и се очаква да направи това още веднъж до края на годината.
През следващата година пък, Фед се очаква да повиши нивото на краткосрочните лихви още три пъти. Това обаче, най-вероятно ще има само тактическо въздействие върху нивата на долара, според Редекер.
Доларовият индекс се повиши с 3.8%, откакто достигна над две годишно дъно през септември. Той обаче, все още се търгува с понижение от 7% от началото на годината.
Йената най-вероятно ще поскъпне в определен момент, когато „Централната банка на Япония, се превърне в това, което е ЕЦБ в момента и започне да говори за нормализиране на монетарната си политика“, смята още пазарният наблюдател.
Валутите на развиващите се пазари, предлагат „супер атрактивни“ реални лихви, според анализатора от MS.
Нарастващият инфлационен натиск, от поскъпването на петрола на стоковите пазари, най-вероятно ще се компенсира от подобряващата се продуктивност и от по-доброто потребяване на производствения капаците.
Редекер, харесва руската рубла, заради ръста на икономиката на страната, реалните лихви и консервативната политика на централната банка. Също така препоръчва валутите на Колумбия, Чили и Полша. Валутите които избягва са мексиканското песо и бразилския реал, заради политическите рискове.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple