Eврото затвърждава статута си на „спасителен остров“
Европейската валута, която само преди няколко години бе синоним на политическа нестабилност и се спекулираше, дали изобщо ще съществува, привлича голям брой купувачи в момент, когато рисковите активи по света започват да бъдат разпродавани.
Част от това, се предопределя от насочването към „спасителни активи“ и подобряващото се състояние на икономиката на еврозоната и инфлацията.
Повишението на еврото, става реалност, въпреки „даването назад“ по отношение на края на стимулите от страна на ЕЦБ. Марио Драги не веднъж и два пъти заяви, че трябва да видим първо инфлация, преди по-сериозно нормализиране на лихвената политика.
„Европа става все по-привлекателна дестинация за поставяне на средствата да работят за инвеститорите“, според Вирай Пател, валутен стратег в ING Groep NV. “Това със сигурност е в сила за инвесторите на паричния пазар със средносрочен хоризонт“, коментират експерта.
И докато инвеститорите не залагат повишение на лихвите от страна на ЕЦБ, поне до 2019-та година, според експертите подобряването на икономическата ситуация на „стария континент“ е трудно за пренебрегване.
Лихвените нива в еврозоната, все още са близо до рекордно най-ниските си стойности, а еврото трябва да пробие психологическата граница от 1.20 долара.
Общите нагласи на пазара са обаче, че ЕЦБ едва ли ще успява да си намери оправдания, за да продължи да поддържа своите стимули за икономиката.
Днес, Марио Драги заяви, че ръстът на заплатите, би следвало да започне да се повишава, което би помогнало на инфлацията да започне да се придвижва към целените 2%.
За последната седмица, еврото се повиши с повече от 1%, до нива от 1.1795 долара. Средните очаквания на анализаторите в Bloomberg, са за нива от 1.22 долара за евро през следващата година и 1.25 долара през 2019-та година.
Анализаторите на Goldman Sachs Group Inc. прогнозираха, че еврото ще се повиши до 1.20 през следващите 12 месеца.
Коментари
Публикуване на коментар