Конгресът не вярва на президента

Членовете на Конгреса не се съгласяват много, но на 25 юли, след двустранна сделка, Камарата на представителите гласува с 419 гласа "за" за законопроект, който принуждава санкциите срещу Русия. Това е наказание както за намесата на Русия в изборите, които доведоха президента Доналд Тръмп на власт, така и за продължаващата агресия в Украйна. (Законопроектът също така включва нови санкции срещу Иран и Северна Корея.) Тъй като The Economist отишъл да натисне, Сенатът се очакваше да последва делото: сенаторите одобриха подобен законопроект 98-2 през юни. Целта е законът да бъде приет преди лятото и да бъде изпратен на президента за подписването му. Последиците са важни. Г-н Тръмп се надяваше в определен момент да вдигне съществуващия пакет от санкции срещу Русия. Сега той е бил лишен от президентските си правомощия, за да го направи. Тъй като гласуването беше почти единодушно, той може да няма друг избор освен да го приеме с толкова добра благодат, колкото може да събере. Той може да наложи вето, но президентските ветото могат да бъдат отхвърлени с мнозинство от две трети в двете камари, което в този случай може да бъде постигнато.
Законопроектът блокира и разширява предишните санкции, насочени към руските енергийни компании и банки. Също така е насочен към всеки субект, който работи с руските отбранителни или разузнавателни сектори - мярка, която може да застраши купувачите на руски оръжия с вторични санкции. Това е удар за г-н Тръмп, който ясно показа по време на кампанията си, че иска подобрени връзки с Москва. Сега се оказва, че много от недекларираните срещи, които впоследствие са се появили между вътрешния кръг на съветниците на г-н Тръмп - Майкъл Флин, Джаред Кушнер и младши Доналд Тръмп - и асортимент от руснаци с връзки с Кремъл, най-вече Сергей Кисляк, вездесъщият и обсаден бивш посланик на Вашингтон, имаше за цел размразяването на отношенията.
Владимир Путин, който, без да се съмнява, че американските разузнавателни агенции разрешават операцията по изборите, може би са имали основание да смятат, че г-н Тръмп, който някога в Белия дом ще намери начин да успокои санкциите , Американските и европейските санкции са изтласкали икономиката на Русия, която, която вече се е свила от ниските цени на енергията, се свива рязко през 2015 г. и оттогава е стагнала. Като пренебрегват, г-н Тръмп и Путин са направили отпускането на санкциите политически токсични. Това е достатъчно лошо за г-н Тръмп, но унижението му не свършва там. Републиканското мнозинство в Конгреса по същество заяви, че не вярва на президент от собствената си партия да служи на националния интерес, когато става въпрос за отношенията с Русия. Няма друг начин да се тълкува разпоредбата в законодателството, за да се попречи на президента да прекрати санкциите с изпълнителен ред при липса на одобрение от страна на Конгреса, както направи Барак Обама, за да осигури ядрената сделка с Иран.

За да премахне санкциите, свързани с Украйна, г-н Тръмп ще трябва да удостовери с писмо, че условията, които са ги довели, вече не се прилагат - с други думи, че анексирането на Крим от Русия и подкрепата за сепаратистите на изток са престанали. По същия начин новите санкции, наложени за наказване на кипърските атаки за Русия, биха могли да бъдат облекчени само ако г-н Тръмп може да покаже твърдо доказателство, че Русия активно и успешно отпада от подобни дейности. След като получи такова писмо, Конгресът ще има 30 дни, за да реши дали президентът е убедил в случая. Разбира се, същите условия не се отнасят до санкциите за Северна Корея и Иран.

Практиците по външната политика, включително държавният секретар на г-н Тръмп, Рекс Тилерсън, предупредиха, че това създава потенциално вреден прецедент. С умишленото обвързване на ръцете на този президент над Русия, макар и с основателна причина, Конгресът рискува да подкопае способността на бъдещите администрации да провеждат дипломация, която често изисква гъвкавост в светлината на променящите се обстоятелства. Барът за евентуално премахване на санкциите ще бъде толкова висок, че в действителност те ще станат постоянни.
Европейските съюзници на Америка се притесняват и за дългосрочните последици на този законопроект, и за непосредственото въздействие на някои от новите мерки, които се съдържат в него. Наказанията, които биха могли да бъдат наложени на европейските фирми, участващи в спорния проект за газопровода "Северен поток 2", който по настоящите планове ще започне да изпомпва газ от Русия до Германия през 2019 г., вече предизвика притеснения в Берлин и Брюксел. Тези притеснения не се споделят от всички страни от ЕС, особено бившите членове на съветския блок, като Полша и балтийските държави, които искат да намалят зависимостта си от руската енергия.Как би могъл г-н Тръмп да отговори на такова препятствие пред способността му да провежда външна политика по свои собствени условия? Една от възможностите е, че той ще увеличи решителността си да намери изход от ядрената сделка в Иран, която, както Obamacare, някога обеща да отстрани. За американските санкции, свързани с ядрената енергетика, ключово условие за споразумението от 2015 г., Държавният департамент трябва да информира Конгреса дали смята, че Иран е в пълно спазване на всеки 90 дни. Досега г-н Тръмп два пъти неохотно се съгласи да удостовери и по този начин да поднови отмяната на президентските санкции. Но когато направи това на 17 юли, то едва след като се отправи назад срещу препоръките на по-голямата част от неговия старши екип по външна политика и национална сигурност.
Сега Белият дом изглежда търси начин да се измъкне от удостоверяването на сделката с Иран, когато се очаква подновяване през октомври. За тази цел президентът нареди на служителите в Белия дом да заобиколят г-н Тилерсън и да излязат с доказателствата и аргументите, които трябва да отменят сделката, която Държавният департамент не е предоставил.
Все още не е ясно дали г-н Тръмп иска да убие иранската сделка или да се опита да я предоговори - нещо, което вече са изключили другите страни (Великобритания, Франция, Германия, Русия, Китай и ЕС). Но за Иран, за разлика от Русия, г-н Тръмп със сигурност може да разчита на подкрепата на републиканците в Конгреса за всичко, което той реши да направи. След заблудата от загубата на контрол над санкциите срещу Русия, стремежът да се окаже решителен и контролиран може да е трудно да се противопостави на г-н Тръмп.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Умните пари скоро ще се диверсифицират в печалби на алткойните

Разлика между предприемач и мениджър

MoneyGram CEO Plans Waves With Ripple