Митове за данъчната реформа в САЩ
Много се говори за данъчните реформи в САЩ. Има обаче, известни митове и неразбиране свързани с тях и как те ще повлияят на американците, част от които ще разгледаме сега.
Преди това обаче, трябва да споменем, че данъчната реформа се очаква да бъде приета от Сената през следващата седмица.
И макар, все още да има известни неясноти, във връзка с едни от най-големите данъчни облекчения за американците в историята, много от нещата свързани с тях са вече известни.
Противно на очакванията на много хора, облекченията не са само за богатите американци. Те на практика ще донесат по-ниски данъци и за американците с най-ниски доходи.
В резултат на облекченията, щатската икономика може да расте с около 3% през следващите 10 години. Това се превежда като над 4 000 долара допълнителни средства за всяко домакинство.
Първият мит е, че данъчните облекчения ще повишат доходите само на богатите американци и големите компании.
Истината е обаче, че около 93% от плащащите данъци американци, ще плащат по-малко.
По-малко от хората в най-ниските доходни групи ще плащат данъци.
В допълнение според проучване на Cato Institute, американците с доходи между 40 и 75 000 долара ще плащат с 37% по-малко данъци. За сравнение, тези с доходи от над 1 милион долара, ще видят понижение на данъчната тежест от едва 6%.
Проучванията сочат, че по-малко данъци ще плащат цели 12 групи от американците с различни доходи, като риск от повишение на данъците има само за най-богатите американци.
Според последните изчисления, 10-те процента от хората с най-високи доходи, печелят около 45% от всички доходи в САЩ и плащат около 70% от общите федерални данъци. Данъчните ставки в най-голямата световна икономика и в момента са високо прогресивни.
Вторият мит е свързан с това, че данъчните промени ще повишат данъците на най-бедните, ще повишат застрахователните премии и могат да убиват 10 000 души на година.
Само във Вашингтон обаче, премахването на данъчните глоби, могат да бъдат смятани за данъчно повишение.
Следващият мит е, че корпорациите и богатите собственици ще получат огромни данъчни облекчения. Много от политиците, които са против данъчните облекчения, твърдят че те ще облагодетелстват само най-богатите компании.
Изследванията обаче сочат, че когато компаниите плащат по-малко данъци, те повишават разходите си за заплати на своите служители.
Американските компании плащат федерален данък от 35% - един от най-високите в света. Ако данъчната ставка бъде понижена до 21%, това ще освободи много средства на компаниите, да могат да инвестират в човешки ресурси и да повишават заплатите.
Пример, може да се даде от Канада. През 2007-ма година страната понижи данъчната корпоративна ставка и това доведе до изпреварващ ръст на заплащането на работещите, в сравнение с останалите страни. Редица изследвания сочат, че намаляването на данъците, водят с почти същото повишение на заплатите, на освободените от компаниите средства.
И накрая – има мит, че данъчните реформи няма да доведат до ръст на икономиката, като само ще добавят дълг.
Очакванията са обаче, че повишението в заплатите, както и облекчението на компаниите, ще доведе до ускорява не ръста, макар и за сметка на повишение на държавния дефицит.
Коментари
Публикуване на коментар